Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

790 69 Bílá Voda 1, IČO: 00851388, Ředitel: MUDr. Petr Jeřábek, Hlavní sestra: Zdenka Šínová, Správce: Zbyněk Hanzl, tel./fax: 584 414 160, Ústředna: 584 413 208 - 9; 584 414 155, Terapeutická komunita: 584 414 156, Veřejný automat: 584 413 284, Ambulance Javorník: 584 440 379

:: KONTAKT ::

Terapeutická komunita Fides - Bílá Voda

Poselství pro Vás: „Život je ve Tvých rukou!“
 

Oddělení V.

Počet lůžek: 21
Tel.: 588 517 542, 588 517 547, 724 727 469
E-mail: fides@olu.cz

Pokud jste se rozhodl pro komplexní léčbu drogové závislosti, absolvujete detox ( pokud ho potřebujete), případně motivační pobyt na příjmovém oddělení. Po motivačním pohovoru s terapeutem je Vám stanoven termín nástupu na Terapeutickou komunitu Fides.

Nabízíme:

  • léčbu založenou na principech metody Terapeutické komunity
  • dlouhodobou léčbu ( 11 měsíců )
  • střednědobou léčbu ( 6 měsíců )
  • program: skupinová, individuální a vztahová terapie, pracovní terapie, volnočasové aktivity, sport(kola, běžky, horolezectví apod.), výlety a zátěžové akce. (samozřejmě dle možností, limitů a zdravotního stavu každého člena skupiny)
  • vzájemné soužití v úzkém kruhu lidí, kteří se starají o dům a přilehlé pozemky se zahrádkou
  • spolupráci se zdravotnickým terapeutickým týmem, který je složen z lékařů, adiktologů, sociálních pracovníků, zdravotních sester a ostatních odborníků.

Jedná se o strukturovaný program střednědobé a dlouhodobé protitoxikomanické a protialkoholní léčby v podmínkách terapeutické komunity /TK/ .

TK představuje chráněné prostředí bez drog, vytváří program, který vede klienty ke změnám postojů ke droze. Základem léčby je adiktologická a skupinová psychoterapie, socioterapie a pracovní terapie. Snahou je maximální přiblížení reality všedního života, schopnost přijímat zodpovědnost. Vstup do komunity je dobrovolný pro klienty závislé na alkoholových a nealkoholových drogách starší 18 let. Pobyt probíhá za dodržování principů léčby – naprostá abstinence, otevřenost a upřímnost, volba mezi léčbou a vztahem a regulace agrese. Cílem je abstinence, získání náhledu na vlastní životní situaci a přijetí sama sebe a okolí.

Průběh léčby:

Klient je přijat lékařem na příjmové odd. PL, kde proběhne vyšetření, případný detox a práce s motivací. O klientovi je vedena dokumentace. Je stanoven termín přestupu na TK. Pobyt v TK má tři fáze. 1 fáze trvá cca 4 týdny, 2. fáze 18 – 20 týdnů. To je také doba střednědobé léčby. Dlouhodobá léčba je i s 3. fází, která trvá dalších 16 – 18 týdnů. Rozhodnutí setrvat ve střednědobé nebo dlouhodobé léčbě je poptávkou klienta.

Základem léčby je adiktologická a skupinová psychoterapie, socioterapie, režimová terapie a pracovní terapie. Během léčby může také probíhat vztahová terapie. Rodiče či jiné důležité osoby by měli klienta během léčby alespoň navštívit. Cílem je umožnit pozvaným poznat podmínky léčby, zapojit do léčby rodinu, pomoci získat náhled na příčiny a mechanismy vzniku drogové závislosti, možnost navázat konstruktivní vztah, usnadnit komunikaci.

Využíváme prostředí ve kterém se TK nachází, tj. prostředí Rychlebských hor a Jeseníků. Součástí léčby je sport a zátěžové programy dle možností, schopností a zdravotního stavu klienta.

Ukončení léčby je po uplynutí doby provedeno závěrečným rituálem, klient je motivován k pokračování v následné péči. Před uplynutím doby pobytu může být léčba ukončena kdykoli podle rozhodnutí klienta. Při porušení principů léčby je klient vyloučen.

Dostupnost: /spojení: autobusem z autobusového nádraží č. 6 v Jeseníku, směr Bílá Voda, zastávka Bílá Voda – léčebna/.

Podmínky ubytování: TK je součástí psychiatrické léčebny. Dům se nachází odděleně / asi 1,5 km / od areálu PL. Součástí domu jsou přilehlé budovy, které slouží k pracovní terapii. Klienti se starají o pozemek TK, zahradu a mají k dispozici pracovní dílnu. Dům je dvoupatrový, disponuje dvoulůžkovými pokoji. V každém patře je koupelna a WC. V přízemí je kuchyně, jídelna, prádelna a ošetřovna. V 1.patře je komunitní místnost, pokoje klientů a týmová místnost. V 2 patře se nachází pokoje klientů.

Soukromí klienta/ návštěvy: Návštěvy v TK jsou možné, povinnosti navštíveného je informovat všechny o příchodu a odchodu návštěvy a plánu jak bude návštěva probýhat. Všechny návštěvy se mohou zdržet do nočního klidu, popřípadě mohou na TK přespat. Jedním z pravidel léčby je návštěva rodičů před první dovolenkou. Do komunity nejsou puštěni ti, kteří aktivně berou drogy, lidi pod vlivem alkoholu nebo drog. V 1. fázi nejsou návštěvy možné, klient nemá možnost telefonovat. Komunikovat s okolím může pouze prostřednictvím korespondence. Kontaktuje se jen s klienty TK. Dopisy, telefonické hovory, návštěvy, to vše je součástí léčby a klient s tím pracuje na skupině. Peníze i doklady má klient u sebe. Může také poslouchat hudbu, která neomezuje ostatní. Postupem ve fázích se omezení uvolňují k větší samostatnosti a odpovědnosti za své chování.

Zdravotní péče, stravování: V komunitě si klienti sami vaří. V případě potřeby jsou respektována dietní omezení nebo vegetariánská strava.

Blízkost psychiatrické léčebny zajišťuje péči psychiatra, psychologa, internisty, neurologa, fyzioterapeuta, sociální pracovnice, zubního lékaře, organizační a administrativní zázemí.

Cena / Finanční spoluúčast: Pobyt je hrazen zdravotní pojišťovnou se kterou má léčebna smlouvu. Hygienické potřeby a věci osobní spotřeby si klient hradí sám. Stejně tak drobné finanční náklady během volnočasového či sportovního programu. Do komunity si klient podle svých možností bere oblečení, doporučujeme sportovní a domácí. Pracovní oblečení si může vypůjčit /vaťák, pracovní montérky, boty a rukavice/ .

Výroční zpráva 2009 ke stažení zde (pdf, 3.1MB)

Rychlý kontakt

E-mail: kontakt@olu.cz 

Datová schránka: ftai57u

Telefon: 588 517 555

Fax: 588 517 599


Centrální příjem
a informace o příjmech:

Tel.: 588 517 539

Pracovní doba:

Po - Čt 7:00 - 16:00

Pá 7:00 - 13:00


Certifikát Spokojený pacient - kategorie lékaři


Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies